Blog
/
Navodnjavanje kap po kap, prihrana i zaštita kasnog krastavca

Navodnjavanje kap po kap, prihrana i zaštita kasnog krastavca

Header image

Norme i intervali navodnjavanja zavise od faze razvoja biljke i spoljnih temperatura.

Kasni krastavac je najčešće druga kultura u godišnjem proizvodnom ciklusu. Pre sadnje, trebalo bi dezinfikovati plastenik. To se može uraditi varikinom u količini od jedne litre varikine u 30 litara vode. Dezinfekcija obuhvata zemljište, najlone, konstrukciju itd. Prvo navodnjavanje obavlja se odmah posle presađivanja sa dužim intervalom.

Norme i intervali navodnjavanja zavise od faze razvoja biljke i spoljnih temperatura.

Dnevno navodnjavanje

S porastom biljke povećavaju se norme i intervali navodnjavanja. Najveća norma je u fazi intenzivnog branja, kada su i intervali najčešći. Najbolje je navodnjavanje obavljati u ranim jutarnjim satima kada je temperatura vazduha do 25 stepeni celzijusa. Ukoliko su dnevne temperature više od prosečnih, može se dodati još jedno navodnjavanje sa kraćim intervalom tokom dana.

Cilj ovog dnevnog navodnjavanja je da biljka dobije određenu količinu lako dostupne vode koju može odmah usvojiti i tako lakše prevazići stresne situacije. PVK bi trebalo održavati na 70 do 80 odsto kako bi biljka u svakom trenutku imala lako dostupnu vodu i hranljive materije iz zemljišta.

Prihrana biljke

Prihrana se obavlja zajedno sa navodnjavanjem i razlikuje se po fazama razvoja biljke.

  • Faza ukorenjivanja: NPK đubriva formulacije 1:3:1 ili 1:4:1 u količini do dva grama po biljci nedeljno.
  • Faza porasta do prvog branja: NPK đubriva formulacije 1:1:1 u količini od dva grama po biljci jednom u sedam dana.
  • Faza od početka do kraja branja: NPK đubriva formulacija 2:1:2 ili 2:1:3 u količini do dva do četiri grama po biljci, najčešće dva puta nedeljno. Ako biljka ima veći broj zametnutih plodova, prihrana se može promeniti u đubrivo sa naglašenim sadržajem kalijuma formulacije 2:1:4 ili 1:1:4 u navedenoj količini.

Takođe, svakih sedam do deset dana biljke treba prihraniti kalcijumom - dva grama po biljci. U početnim fazama razvoja sa prihranom dodaju se i huminske kiseline koje pomažu u razvoju korenovog sistema.

Zaštita krastavca

Najveći akcenat u zaštiti treba staviti na plamenjaču, pegavost lista, lisne vaši i pauka. Zaštitna sredstva koja se koriste protiv pojave plamenjače i pegavosti lista su na bazi: metalaksil, mankozeb, azoksistrobin, propineb, piraklostrobin i drugo. Protiv lisnih vaši i pauka koriste se sredstva na bazi: pirimetalina, acetamiprida, deltametrina, spinosada, abamektina, flonikamida i drugo.

Za praćenje brojnosti štetnih organizama u zatvorenom prostoru koriste se žute i plave lepljive ploče za lisne vaši i trips. Preporučuje se korišćenje fungicida sa jednom ili dve aktivne materije. Aktivne materije prilikom svakog tretiranja treba menjati kako bi se sprečilo razvijanje otpornosti patogena. Količina i koncentracija zaštitnog sredstva treba da bude prilagođena fazi razvoja biljke.

Najbolja zaštita se ostvaruje preventivnim tretiranjem, plodoredom i uređenom površinom unutar i oko zaštićenog prostora.

Slični članci