Blog
/
Navodnjavanje kukuruza kap po kap

Navodnjavanje kukuruza kap po kap

Header image

Navodnjavanje Kukuruza Sistemom Kap po Kap: Povećanje Prinosa i Efikasnosti u Godinama Suše

Ekstremne klimatske promene sve više utiču na poljoprivredne prinose, posebno kod kultura kao što je kukuruz. Blage zime bez snežnog pokrivača i sušna leta sa visokim temperaturama postaju sve češća pojava. Količina i raspored padavina tokom vegetacije nisu dovoljni da podrže optimalan razvoj biljaka, što često rezultira manjim prinosima. U ovakvim uslovima, navodnjavanje kap po kap postaje ključan faktor za povećanje prinosa i ekonomsku isplativost proizvodnje.

Ključne faze razvoja kukuruza

Optimalna količina vode tokom ključnih razvojnih faza kukuruza je presudna za postizanje visokih prinosa. Najvažnije faze za navodnjavanje su:

  1. Pred fazu intenzivnog porasta (oko mesec dana nakon setve) – Kukuruz tada razvija zelenu masu, stablo, listove i koren. Nedostatak vode tokom ovog perioda može dovesti do sporijeg rasta, lošeg iskorišćenja đubriva i usporenog razvoja biljke.
  2. Tokom metličenja i pred svilanje – U ovoj fazi dolazi do formiranja i prenošenja polena. Suša može značajno smanjiti kvalitet polena i svile, što direktno utiče na oplodnju i formiranje klipa. Zdravi polen i svila su od ključnog značaja, a adekvatno navodnjavanje sprečava negativne efekte suše.
  3. U stadijumu nalivanja zrna – Nakon oplodnje, klipovi se pune zrnom. Nedostatak vode tokom ove faze smanjuje veličinu i kvalitet zrna, što se direktno odražava na ukupan prinos.

Efikasnost sistema kap po kap

Sistem navodnjavanja kap po kap je jedan od najefikasnijih za kukuruz. Kukuruzna biljka ima sposobnost da usmeri vodu ka korenu, pa je zato najbolje zalivanje obavljati na nivou zemlje, blizu korena biljke. Zalivni sistemi kap po kap omogućavaju ciljano navodnjavanje korena, što rezultira boljom apsorpcijom vode i manjim gubicima. Nasuprot tome, sistemi kao što su prskalice gube značajan deo vode kroz isparavanje i disperziju.

Kukuruz pre metličenja

Primer sa terena: Emilov sistem za navodnjavanje sezona 2024.

Jedan od naših klijenata, Emil Jocković, uspešno je primenio sistem kap po kap na parceli od 9 jutara kukuruza sorte Dekalb 4943. Sistem koristi Toro trake sa kapljačima postavljenim na svakih 20 cm, koje omogućavaju isporuku od 2.85 l/h po metru. Sistem je podeljen na dva segmenta, a pumpa sa kapacitetom od 1100 l/min lako pokriva potrebe navodnjavanja ove površine.

Njiva je pozicionirana pored kanala sa stalnim dotokom vode, što je olakšalo instalaciju sistema. Međutim, čak i da nema kanala, sistem bi mogao raditi sa bunarom uz dodatnu podelu na više segmenata, što ne predstavlja problem u praksi.

Rezultati sezone 2024: Povećanje prinosa

Sezona 2024. godine bila je izuzetno sušna, sa gotovo dva meseca bez padavina. Na parceli od 9 jutara, koja je navodnjavana kap po kap, prinos je iznosio oko 6500 kg po jutru. Na parcelama koje nisu imale ovaj sistem, prinosi su se kretali između 3000 i 4000 kg po jutru.

Trenutna cena kukuruza je 22 dinara po kilogramu (cena sa produktne berze Novi Sad 06.09.2024.), što znači da je prinos sa navodnjavane parcele doneo zaradu od 143.000 dinara po jutru, dok je bez navodnjavanja taj iznos bio 77.000 dinara. To je povećanje od gotovo 90%!

Zaključak

Navodnjavanje kukuruza kap po kap je investicija koja se višestruko isplati, posebno u godinama sa sušom. Povećanje prinosa za 30-50%, pa čak i do 100%, čini ovaj sistem neophodnim alatom za moderne poljoprivrednike. Korišćenje adekvatnih agrotehničkih mera, kao što su đubrenje sa NPK 15:15:15 u jesen i ureom u proleće, uz pravovremeno zalivanje, obezbeđuju optimalne uslove za rast i razvoj kukuruza.

Cena ovog sistema

Cena sistema za navodnjavanje kap po kap može varirati u zavisnosti od veličine parcele, kapaciteta pumpe, kao i od vrste i kvaliteta opreme koja se koristi. Na primer, za parcelu od 9 jutara kukuruza, poput Emilove, cena kompletne instalacije sistema sa Toro trakama i pumpom iznosila je značajnu investiciju, ali se isplatila kroz gotovo dvostruko veće prinose. Detaljan prikaz troškova, uključujući cenu opreme, biće postavljen u slici računa koja će biti dostupna u ovom blogu.

Slični članci